poniedziałek, 26 marca 2012

Tradycje Wielkanocne.

Nadeszła wiosna - czyli czas nowalijek oraz generalnych porządków i oczywiście długo oczekiwanych świąt Wielkanocnych. Jak co roku z przyjemnością pomogę w przygotowaniu do tych radosnych świąt.
Napiszę parę porad  i wskazówek, które z pewnością zainspirują całą rodzinę.

Na początek opowiem o lanym poniedziałku, święconce i symbolice wielkanocnej palmy. Następnie pomogę w przygotowaniu oryginalnych, wiosennych dekoracji, którymi będziecie mogli zaskoczyć swoich gości. Wielkanocne wypieki to duma każdego dobrego kucharza. Tak więc przygotowując się do świąt przygotowałem dla was przepisy na najsmaczniejsze ciasta, tradycyjne i wyszukane przepisy na wielkanocny stół. Gwarantuję, że każde danie będzie wyśmienite. Jak już zdążyłem nadmienić wiosna to czas nowalijek więc zwracam się do wszystkich mających apetyt na świeże chrupiące i pełne witamin warzywa i owoce dla was mam również ciekawe przepisy.

Palma Wielkanocna - Palmy wielkanocne, które święci się w Wielką Niedzielę na pamiątkę wjazdu Chrystusa  do Jerozolimy są symbolem zmartwychwstania i nieśmiertelności. W Polsce zwyczaj ten praktykuje się od średniowiecza. Z palmą wielkanocną lub zastępującą ją gałązką wierzbową związanych jest wiele ludowych wierzeń. Uważa się, że palma wielkanocna chroni ludzi, zwierzęta i domy przed wszelkim złem, ogniem i czarami. Jeśli poświęconą palmą pokropi się domowników zapewni i m to zdrowie i dostatek, z kolei wysoka palma przyniesie jej twórcy szczęśliwe i długie życie. 


Święconka - Historia obrzędu święcenia pokarmów sięga VIII wieku. W Polsce ten zwyczaj rozpowszechnił się na dobre w XIV wieku, a najstarsze zapiski na ten temat pochodzą z 1300 roku i znajdują się w  "Mszale Gnieźnieńskim".   W porównaniu ze święconką sprzed laty ta dzisiejsza jest wyjątkowo skromna. Dawniej święcone były wszystkie pokarmy, które w czasie  świąt miały znaleźć się na wielkanocnym stole.


Wszystkie składniki święconki mają swoją symbolikę. Pisanki są symbolem nowego życia, chleb to symbol ciała Chrystusa i jednocześnie wspólnoty, poświęcona sól chroni przed zepsuciem, chrzan oznacza krzepkość  i zdrowie. W koszyczku nie może zabraknąć baranka symbolizującego zmartwychwstanie Jezusa, a także wędlin - metafory płodności i dostatku.


Śmigus - dyngus - Wzajemne polewanie się wodą w Poniedziałek Wielkanocny symbolizuje ideę obmycia z grzechu i odrodzenia do nowego życia. W Polsce pierwsze udokumentowane wzmianki na ten temat sięgają XV wieku. Inne źródła podają też, że zwyczaj ten był praktykowany na naszych ziemiach już około 760 r0oku. 


Dawniej śmigus-dyngus był zwyczajem spotykanym głównie na wsi. Sądzono, że wielkanocne oblewanie wodą chroni przed chorobami, a także sprzyja płodności. Własnie dlatego "śmigusowo - dyngusowym celem" znacznie częściej były panny niż kawalerowie. Mimo, że tradycja ta ma równie wielu przeciwników jak i zwolenników to nadal w całej Polsce Poniedziałek Wielkanocny jest przede wszystkim dniem swawoli i wesołych psikusów.